UPCOMING EVENTS
CLIICK TO VIEW

Madison Co Fair

Fair Schedule

FAIR SCHEDULE

 

THURSDAY, JULY 5

4pm – 8pm 4-H Clubs may decorate livestock areas.

FRIDAY, JULY 6

4pm – 8pm 4-H Clubs may livestock areas.

10pm – 8am Large animals may be brought to the fairgrounds (with the exception of swine). Check-in will begin on Saturday for all animals.

SATURDAY, JULY 7

8am – Noon Jr. Fair check-in for large animals (except swine), poultry, rabbits, and small animals begin in the barns.
*Please see individual species for more specific times

9:00am – 11:30am Open Class Grange Hall Entries- Check in- Coughlin Building (New location for 2018)

NOON – 5pm 4-H Special Interest Judging and Check-in

NOON – 5pm Cloverbud Check-in

NOON Harness Racing- Grandstand

NOON Grange Entry Judging – Coughlin Building

4pm – 6pm Swine Check-in

4pm – 8pm Jr. Fair check-in for large and small animals in the barns.
*Please see individual species for specific times

6pm – 8pm Jr. Poultry and rabbit check-in.

8pm ALL JUNIOR FAIR PROJECTS MUST BE CHECKED IN

SUNDAY, JULY 8

9:30am Open Rabbit Show in the Pavilion

10:30am Open Sheep Show in Sheep Arena

NOON Official opening of the Madison County Fair at Flag Poles

NOON Junior Fair Beef Groom and Show Contest- Beef Barn

NOON Harness Racing- Grandstand

2:30pm Open Class Goat Show- Sheep Arena

2:30pm Ohio Beef Clinic/Demonstration (2:30pm or immediately following The Beef Groom and Show)

4pm Open Class Beef Show- Eby Arena

5pm Junior Fair Talent Showcase- Della Selsor Building

8pm Junior Fair King, Queen, and Ambassador event- Della Selsor

MONDAY, JULY 9
Sponsor: Blue Sky Farms

8am Junior Fair Sheep Show- Beginning with breeding- Eby Arena

8am Junior Fair Poultry show- Sheep Arena

11am Junior Fair Horse Show- All showmanship & English Classes

Horse Arena- (Includes donkey and mules)

3pm – 6pm COSI

4 – 6pm Rachel's Haircut - Pavilion next to the Historical Society

5pm Junior Fair Dairy Show- Eby Arena

5pm KOI Drag Racing- Grandstand
Practice- 5pm & Eliminations-7pm
Information: 859-576-7380 or www.koidragracing.com

6:30pm Open Class Dairy Showmanship- Eby Arena

7pm Open Class Dairy Show- Eby Arena

7 – 10pm Blend - Pavilion next to the Historical Society

10pm – 1am Swine drop off (at your scheduled time)

TUESDAY, JULY 10
Sponsor: Triple Treat

6am – 9am Swine drop off (at your scheduled time)

8am Junior Fair Goat Show- Eby Arena

9am Junior Fair Rabbit Show- Sheep Arena

11am Junior Fair Equine Show- Western Riding Class & Contesting- Horse Arena

NOON – 5pm Kids Day Ride Bracelets

2pm Junior Fair Beef Show- Eby Arena

3pm – 7pm COSI

4pm Alpaca Show - Sheep Arena

4 – 6pm  Still Life – Iron Maiden Tribute - Pavilion next to the Historical Society

7pm Cloverbud Show-N-Tell

7 – 10pm  Grand Designs – Rush Tribute - Pavilion next to the Historical Society

7pm COTPC Truck Pull- Grandstands
6 classes: 8,000# Workstock Diesel, 7800# Lt Pro Diesel, 6200# Lt pro gas, Limited Pro Stock Diesel (3.0), 6500# Pro Gas, 6350# Modified
Information: Dennis Long- 740-837-0582

WEDNESDAY, JULY 11
Sponsor: Beck's Hybrids

8am Junior Fair Swine Show- Eby Arena

9am Junior Fair Rabbit Showmanship- Sheep Arena

10:30am “Passport to Madison County Fair” Ages 5 to 8- Della Selsor

11am Cake Decorating Contest- Della Selsor

NOON – 5pm Kids’ Day Ride Bracelets

1pm Junior Fair Donkey Show (1st half)- Horse Arena

3pm – 7pm COSI

4 – 5pm Soul Society - Pavilion next to the Historical Society

5pm Junior Fair Horse/Donkey Musical Freestyle Riding- Horse Arena

5:30 – 6:30pm Matthew Steward - Pavilion next to the Historical Society

7pm Special Interest Clothing Awards and Style Revue

7pm Tough Truck- 5K purse- Grandstands
Information: George Roby -614-582-6002 or georgeroby59@gmail.com

7 – 10pm  NCR Project Band - Pavilion next to the Historical Society

THURSDAY, JULY 12
Sponsor: Madison Health

8am Senior Citizen’s Day

10am Donkey Show- 2nd Half- Horse Arena

*Equine Fun Show- 1st half- following Donkey Showe

10am Junior Fair Small Animal Show- Sheep Arena

2pm Open Class Swine Show- Eby Arena

*Dress Up Your Pig Contest- During Open Swine Show

3pm – 6pm COSI

4 – 6pm  Karma 10 - Pavilion next to the Historical Society

6pm Guys and Gals Lead Contest- Sheep Arena

7pm Motorcross- Grandstands
Information: www.fasttraxxracing.com 740-707-7336: 740-767-3740

FRIDAY, JULY 13

9am Junior Fair Dog Show- Della Selsor

10am Junior Fair General Livestock Judging Contest- Eby Arena

10am Junior Fair Equine Fun Show (2nd half)- Horse Arena

2:30pm Ag Olympics- Sheep Arena

3pm Special Interest Awards

3pm – 6pm COSI

4 – 6pm  Blue August - Pavilion next to the Historical Society

5pm Grand Showman of Showmen Contest- Eby Arena

7pm NTPA Truck & Tractor Pull - Grandstands
4 classes: LT PS-E (R2), PS Diesel 4x4 3.0-E (R2), PS (R2), 2WD (R2)
Information: Dennis Long- 740-837-0582

7 – 10pm  Still First in Space - Pavilion next to the Historical Society

SATURDAY, JULY 14

9am Junior Fair Livestock Sale- Eby Arena

NOON Pedal Tractor Pull- Sheep Arena

1pm – 5pm Election of Fair Directors- Coughlin Automotive Community Center

2pm Junior Fair Rabbit Dress-up Event- Sheep Arena

2 – 4pm  Sean Prather - Pavilion next to the Historical Society

3pm – 6pm COSI

5pm Ladies’ Skillet Throw Contest- Grandstand

5 – 7pm  Jesse Blanketship - Pavilion next to the Historical Society

7pm Smash It Demo Derby- Grandstands
Information: Tim Clark 740-857-2033

7 – 10pm  Lee Gannt - Pavilion next to the Historical Society